O KLUBU

Basket Club Benešov, z.s. letos vstupuje do již své 39. sezóny 2018-2019, kde je zapojeno do sportovní činnosti celkem 20 družstev, z nichž 13 soutěží v mistrovských soutěžích řízených Českou basketbalovou federací (ČBF) nebo ČBF – Oblastí Střední Čechy.

Historie klubu 1998-2008 Historie klubu 2008-2010 Historie klubu 2010-2015

Kategorie mužů:

·         Muži „A“ - 2. liga

·         Muži „B“ – Středočeská basketbalová liga

·         Junioři U17B – Nadregionální soutěž

·         Žáci U15B – Nadregionální soutěž

·         Žáci U13B -  Krajský přebor STC

·         Přípravka chlapců Benešov (nar. 2008 - 2010)

·         Přípravka chlapců Benešov (nar. 20011 - 2012)

·         Přípravka chlapců Vlašim (nar. 2008 a mladší)

·         Přípravka chlapců Bystřice (nar. 2009 - 2011)

Kategorie žen:

·         Ženy „A“ – 2. liga

·         Ženy „B“ – Středočeská basketbalová liga

·         Juniorky U19G – Liga ČBF

·         Žákyně U15G – Krajský přebor STC

·         Starší minižákyně U13G – Krajský přebor STC

·         Mladší minižákyně U12G "HOLKI" – Krajský přebor STC

·         Nejmladší minižákyně U11G "HOLKI" – Krajský přebor STC

·         Přípravka dívek Benešov (nar. 2009 - 2010)

·         Přípravka dívek Benešov (nar. 2011 - 2012)

·         Přípravka dívek Vlašim (nar. 2008 a mladší)

·         Přípravka dívek Bystřice (nar. 2009 - 2011)

Z výše uvedeného výčtu družstev je patrné, že kromě 4 družstev dospělých (dvě druholigová družstva mužů a žen a jejich dva „B“ týmy), se náš klub zaměřuje především na výchovu mladých basketbalistů od přípravek až po žákovské a juniorské kategorie, kde je aktivně zapojeno více jak 190 dětí.

BC Benešov úzce spolupracuje s Českou basketbalovou federací (ČBF), která se v posledních letech zaměřila na ještě vyšší stupeň podpory mládežnických kategorií. Právě díky dotacím z ČBF se našemu klubu podařilo nainstalovat stahovací koše určené pro minibasket do všech základních škol v Benešově a také na Gymnázium Benešov. Stejné zařízení se podařilo také ve spolupráci s TJ Sokol Vlašim nainstalovat ve Vlašimi. V letošním roce bude stejné zařízení na minibasketbal instalováno také do sportovní haly ZŠ Bystříce.

O výchovu a další výkonnostní růst hráčů se v BC Benešov stará cca 30 kvalifikovaných trenérů, asistentů a organizačních pracovníků. Klub podporuje vzdělávání a další prohlubování odborné kvalifikace trenérů. Šéftrenér mládeže Mgr. Radim Klein, Mgr. Jitka Kukurová a Petr Pajkrt vlastní nejvyšší stupeň trenérské licence A, ostatní trenéři mají kvalifikaci B nebo C. Klub rovněž podporuje zájem o získání licence rozhodčích, kteří se také rekrutují z řad našich mladých odchovanců.

BC Benešov je řízen 7 členným výkonným výborem v tomto složení:

Ing. Ladislav Klavrza – prezident

Mgr. Zdeněk Zahradníček – viceprezident

Tomáš Vaněk – sekretář, organizační pracovník

Ing. Aleš Bychl – pokladník

Ing. Milan Woitsch – člen VV

Ing. Pavel Remeš – člen VV

Mgr. Jakub Malý – člen VV

Hlavní trenér mládeže: Mgr. Radim Klein, tel. 739 827 212, email: radim.klein@centrum.cz

Basket Club Benešov hraje své mistrovské zápasy v Hale ZŠ Dukelská, kde probíhá také většina tréninků.  Kromě této haly využívá BC Benešov také tělocvičnu ZŠ a MŠ na Karlově, tělocvičnu Gymnázia Benešov a Sokolovnu.

Město Benešov podporuje činnost našeho klubu formou úhrady nákladů za pronájmy tělocvičen, náklady jednotlivých družstev jsou financovány zejména členskými příspěvky, dále pak sponzorskými dary a příjmy z pronájmu reklamních ploch. V rámci grantů Města Benešov je možno rovněž žádat o další pomoc s financováním činností mládežnických družstev jako např. materiální vybavení, cestovné, náhrady rozhodčím, náklady spojené s letním soustředěním, ceny na pořádání turnajů apod..

BC Benešov vždy umožňoval a nadále umožňuje svým odchovancům hostovat do jiných klubů, kde mají možnost hrát vyšší soutěž než za domácí klub. Nejvýraznějších úspěchů dosáhli tito naši odchovanci:

David Marek (1985) – hrál v několika klubech v nejvyšší soutěži v ČR, reprezentant ČR, hrál v USA (NCAA), ve Španělsku, na Slovensku, v současné době působí jako trenér v USA

Martin Marek (1979) - hrál v několika klubech v nejvyšší soutěži v ČR, hrál v USA (NCAA), ve Španělsku a Maďarsku, v současné době působí jako generální manažer BK Pardubice

Štěpán Reinberger (1981) - hrál v několika klubech v nejvyšší soutěži v ČR

Milena Prokešová (Steffanová)  - hrála v několika klubech v nejvyšší soutěži v ČR, v r. 2013 absolvovala, jako 9.hráčka v historii, 400 zápasů v nejvyšší ženské basketbalové lize v ČR, v současné době hraje za ženy družstva KP Brno

Ondřej Kukura (1998) - juniorská reprezentace ČR

Eliška Hálová (2001) - extraliga Slovanka Praha, reprezentace kadetek ČR U17

Natálie Budilová (2001) - extraliga Slovanka Praha

Monika Fučíková (2002) - extraliga Slovanka Praha, reprezentace ČR U16

Jaromír Hedvik (2001) - extraliga USK Praha

Vojtěch Klein (2005) - EYBL a liga U14B USK Praha

Mezi poslední kolektivní úspěchy BC Benešov je možno jednoznačně zařadit 5. místo ligového mužstva mužů „A“ v kategorii kolektivů dospělých při vyhlášení Nejúspěšnějších sportovců okresu Benešov za rok 2016.

Ing. Ladislav Klavrza, prezident BC Benešov